Kalendarz UK – co zawiera?

Każdy kraj ma swoje święta narodowe. Polski kalendarz i kalendarz dla Wielkiej Brytanii nieco się różnią. Niektóre dni wolne są jednak takie same, np. Boże Narodzenie. Kalendarz UK – co to znaczy i jakie dni wolne zawiera?

Pierwszy kwartał: styczeń, luty, marzec

W styczniu w UK dniem wolnym jest jedynie 1, czyli Nowy Rok. W lutym dni wyróżnione to 14 luty (Walentynki) i, zwykle, Środa Popielcowa (w zależności od roku), ale nie są to dni wolne od pracy. 1 marca to Dzień Świętego Dawida (Walia – jest to dzień roboczy), a 17 marca to hucznie obchodzony Dzień Świętego Patryka (Irlandia – dzień wolny). 22 marca jest Dniem Matki, w który trzeba iść do pracy.

Drugi kwartał: kwiecień, maj, czerwiec

W kwietniu (bądź w marcu) wypada Wielkanoc. To zmienia się w każdym roku. 23 kwietnia to Dzień Świętego Jerzego (Anglia – dzień roboczy), a 23 to dzień jednego z najpopularniejszych pisarzy angielskich, Szekspira.

W UK mamy do czynienia ze Świętami Bankowymi. Są to święta ruchome i dni wolne dla mieszkańców. 13 czerwca są urodziny królowej, co Brytyjczycy również świętują. 21 czerwca to Dzień Ojca.

Trzeci kwartał: lipiec, sierpień, wrzesień

12 lub 13 lipców to Dzień Oranżystów (Irlandia Północna), dzień wolny od pracy. W sierpniu zwykle również są Święta Bankowe. Wrzesień nie ma dni wolnych ani specjalnych świąt.

Ostatni kwartał: październik, listopad, grudzień

polski kalendarz uk

4 października to Dzień Dziadków (dzień roboczy), a 31 to Halloween. 30 listopada wypada Dzień Świętego Andrzeja (Szkocja – dzień wolny od pracy). Grudzień to Boże Narodzenie (25 i 26 to dni wolne, w tym ten drugi nazywa się Boxing Day). Ostatni dzień roku to oczywiście Sylwester.

Polskie kalendarze w UK są dostępne w księgarni internetowej Rewolucja.co.uk.