Sprzęt taki, jak hulajnoga wyczynowa, w gruncie rzeczy nie różni się, aż tak mocno od modeli, które przeznaczone są do jazdy po mieście. Jednak, z uwagi na specyficzne przeznaczenie, dobór odpowiedniej wielkości hulajnogi, jest bardzo istotny. Należy także mieć na uwadze, że wykorzystuje się ją do wykonywania szeregu ewolucji, dlatego istotna jest minimalna ilość elementów, co redukuje ryzyko uszkodzenia hulajnogi. Z czego składa się hulajnoga wyczynowa?
Budowa hulajnogi wyczynowej
Podstawowym elementem jest oczywiście blat, który nazywa się także deckiem. To na nim stoi się w trakcie jazdy. Aby ułatwić wykonywanie ewolucji, znajduje się na nim griptape, czyli materiał, który przypomina papier ścierny i zapewnia odpowiednią przyczepność obuwia do podłoża. Drugim, bardzo istotnym elementem, jest oczywiście kierownica. Najczęściej uchwyty posiadają dodatkowe elementy, które zapewniają stabilną jazdę i pewny chwyt.
W skład hulajnogi wchodzą także kółka, które różnią się przede wszystkim z uwagi na rdzeń: spotkać można pełne, ze szprychami lub puste. Dodatkowo ich istotnym elementem są łożyska, które mają wpływ na płynność jazdy i uzyskiwane prędkości.
Najważniejsze elementy hulajnogi
Hulajnogi wyczynowe muszą mieć odpowiednią wytrzymałość. Dlatego strategicznym elementem jest widelec, który znajduje się z przodu. To w nim mocowana jest kierownica, jak również przednie koło. Bardzo ważne są także zaciski, czyli elementy, które mocują kierownicę w widelcu. Tutaj spotkać można standardowej wielkości zaciski lub tzw. oversized, które pasują wyłącznie do pogrubionej kierownicy. Dlatego podczas wymiany poszczególnych elementów należy mieć na uwadze ich rodzaj. Wyczynowe hulajnogi powinny składać się z dopasowanych do siebie elementów. Tylko to zapewnia bezpieczeństwo w trakcie jazdy i możliwość wykonywania szeregu ewolucji.