Czym się kierować wybierając buty sportowe damskie?

Świadomość dbania o zdrowie jest wśród Polek coraz większa, aby dobrze dbać o siebie należy regularnie ćwiczyć. Niezależnie od tego jaki trening najbardziej przypadnie do gustu niezwykle ważnym elementem jest dobranie odpowiedniego obuwia. Buty sportowe damskie mają charakteryzować się nie tylko pięknym wyglądem, ale także funkcjonalnością.

Jakie powinny być buty sportowe damskie?

Każdą parę butów należy dobierać indywidualnie, nie każdy model pasuje idealnie na wszystkie stopy. W swojej garderobie trzeba mieć więcej niż jedną parę sportowych butów, jeśli podchodzi się poważnie do tematu ćwiczeń. Wybierając buty sportowe damskie trzeba kierować się głównie rozmiarem, który u różnych producentów może mieć trochę inne wartości.

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru butów?

  • Rodzaj stopy- buty powinny być wygodne, dlatego należy dobrać rodzaj buta do szerokości i długości stopy. Producenci tworzą obuwie dla osób o wąskich, szerokich lub średnich stopach. Istnieje jeszcze inny podział stóp: neutralna (ciężar ciała jest rozprowadzany równomiernie na stopie), pronująca (ciężar ciała jest przenoszony na wewnętrzną krawędź) oraz supinująca (czyli ciężar jest przenoszony na zewnętrzną część stopy).
  • Amortyzacja- czyli grubość podeszwy. Należy ją dopasować do indywidualnych preferencji oraz do podłoża na jakim będą wykonywane ćwiczenia. Buty do biegania różnią się podeszwą od tych do fitnessu, dlatego ważny jest odpowiedni wybór amortyzacji.
  • Materiał- buty sportowe damskie powinny być wykonane z lekkiego przewiewnego materiału, po to by skóra stopy mogła oddychać podczas treningu. Materiał musi być elastyczny oraz wytrzymały. Ważna jest także odporność na ścieranie. W zależności od dyscypliny buty powinny być odpowiednio lekkie, a materiał oddychający.
  • Design- buty sportowe damskie oprócz funkcji zdrowotnych mogą być także piękne. Producenci tworzą wiele kultowych modeli, o których marzy każda kobieta.

Buty sportowe w dzisiejszych czasach doskonale sprawdzą się na treningu, lecz moda miejska bardzo lubi sportowy styl używany na co dzień.