Dlaczego warto mieć dobry płyn do soczewek?

Płyn do soczewek kontaktowych to podstawowy element dbania o ich higienę. Odpowiednio dobrany zwiększa bezpieczeństwo i wygodę ich noszenia. Jego brak lub niewłaściwe użytkowanie, może mieć negatywne konsekwencje. Dlaczego warto jest mieć płyn do soczewek dobrej jakości?

Płyn do soczewek – dlaczego się go stosuje?

Soczewki kontaktowe, które są stosowane długoterminowo wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Większości z nich niemożna nosić bez przerwy. Nawet jeśli posiada się soczewki miesięczne całodobowe, warto czasem je zdjąć i przemyć.

Płyn do soczewek kontaktowych przede wszystkim je dezynfekuje. Dzięki temu unika się zakażeń i potencjalnych chorób oczu. Brak dezynfekcji soczewek po użyciu może skutkować rozwojem szkodliwych bakterii.

Oczyszczanie soczewek z zanieczyszczeń i osadów białkowych, to kolejna funkcja płynu. W ciągu dnia na soczewkach osadzają się różne substancje, które mogą powodować dyskomfort. Myjąc soczewki płynem usuwa się z nich zabrudzenia, poprawia komfort ich noszenia oraz widoczność.

Za pomocą płynu do soczewek można utrzymać świeżość i nawilżenie powierzchni soczewki. Zapobiega to wysuszaniu oczu i uczuciu dyskomfortu przy długotrwałym noszeniu.

Jak wybrać płyn do soczewek kontaktowych

Płyn do soczewek powinien być wybierany zgodnie z potrzebami, w zależności od stosowanych soczewek (tygodniowe, miesięczne, kwartalne). Należy zwrócić uwagę na termin przydatności do użycia od otwarcia oraz częstotliwość wymiany.

Niektóre płyny muszą być zmieniane codziennie, niezależnie od tego czy soczewki były wyjmowane z pojemniczka i używane, czy nie. Inne jak na przykład płyn do soczewek opti free express, umożliwiają przechowywanie soczewek przez miesiąc od ich dezynfekcji.

Warto zwrócić uwagę na funkcjonalność i jakość. Najlepiej jest wybierać płyny wysokiej jakości, które zapewnią dobrą dezynfekcję, oczyszczenie, regenerację, nawilżenie i odświeżenie soczewki. Dzięki temu zapewnia się swoim oczom komfort i zdrowie.

Płyn do soczewek kontaktowych powinien być dostosowany do materiału z jakiego zostały wykonane. Przy wyborze należy sprawdzić czy jest on specjalnie stworzony dla jednego rodzaju soczewek, czy uniwersalny do kilku lub wszystkich rodzajów.

Dopasowując płyn do materiału soczewek, można mieć pewność właściwej pielęgnacji, zachowania ich jakości oraz uniknąć ewentualnych problemów lub uszkodzeń.

Warto jest mieć dobry i właściwie dobrany płyn do soczewek, aby:

  • Zwiększyć komfort noszenia
  • Zredukować ryzyko zakażeń
  • Poprawić jakość widzenia
  • Zadbać o zdrowie oczu