Perła hodowlana – co to jest i jak się ją otrzymuje?

Perła hodowlana to perła, która powstaje w wyniku zamierzonej ingerencji człowieka we wnętrze mięczaków perłorodnych. Jest to sposób na uzyskanie pięknych i cennych klejnotów, które zachwycają swoim blaskiem i kształtem. Jak jednak przebiega proces hodowli pereł i jakie są ich rodzaje?

Jak powstaje perła hodowlana?

Perła hodowlana jest efektem reakcji obronnej mięczaka na obcy ciało, które zostaje wprowadzone do jego wnętrza. Może to być ziarnko piasku, fragment muszli lub specjalnie przygotowane jądro z masy perłowej. Hodowca pereł umieszcza środek drażniący w muszli, stymulując tym samym naturalny proces, w wyniku którego powstaje klejnot. Mięczak otacza obce ciało warstwami masy perłowej, która składa się z aragonitu i konchioliny. Im dłużej trwa ten proces, tym grubsza jest warstwa masy perłowej i tym większa jest perła.

Jakie są rodzaje pereł hodowlanych?

Perły hodowlane można podzielić na kilka rodzajów w zależności od miejsca ich pochodzenia, gatunku mięczaka i kształtu jądra. Cztery podstawowe gatunki pereł hodowanych to:

  • perły słodkowodne (najczęściej bezjądrowe) – o jasnych barwach (przede wszystkim białe, kremowe i w kolorach pastelowych), zazwyczaj o słabym połysku, rzadko kuliste;
  • perły Akoya (jądrowe) – o barwie białej lub różowej, o wysokim połysku i regularnym kształcie kulistym lub owalnym;
  • perły Tahiti (jądrowe) – o ciemnych barwach (szare, czarne, zielone, fioletowe), o silnym połysku i różnorodnych kształtach (kuliste, owalne, gruszkowe, monety);
  • perły Południowych Mórz (jądrowe) – o barwie białej, złotej lub srebrnej, o bardzo wysokim połysku i dużych rozmiarach (nawet do 20 mm średnicy), o kształtach kulistych lub owalnych.

Jak dbać o perły hodowlane?

Perły hodowlane są delikatnymi klejnotami, które wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Aby zachować ich piękno i blask, należy pamiętać o kilku zasadach:

  • przechowywać perły z dala od innych kamieni i metalowych elementów biżuterii, które mogą je zarysować;
  • nie narażać pereł na działanie wysokich temperatur, promieni słonecznych, wilgoci i chemikaliów (np. perfumy, kosmetyki, detergenty), które mogą uszkodzić masę perłową;
  • czyścić perły miękką ściereczką lub szmatką nasączoną wodą z dodatkiem mydła;
  • zakładać perły dopiero po nałożeniu makijażu i perfum;
  • nosić perły często, ponieważ kontakt ze skórą pomaga im utrzymać wilgotność i połysk;
  • co jakiś czas oddawać perły do profesjonalnego czyszczenia i przewlekania.

Perły hodowlane to piękne i eleganckie klejnoty, które dodają uroku każdej stylizacji. Aby cieszyć się nimi przez długi czas, warto wiedzieć, jak powstają i jak o nie dbać. Perły hodowlane to także doskonały pomysł na prezent dla kogoś bliskiego, ponieważ symbolizują miłość, czystość i mądrość.