Jak wybrać donice, które będą prawdziwą ozdobą ogrodu?

Piękny ogród musi być spójny kompozycyjnie. Nie wystarczy posadzić rośliny, które ładnie współgrają ze sobą. Trzeba jeszcze wybrać pasujące meble oraz donice, w których będą kwiaty. O czym nie można zapomnieć, wybierając donice do ogrodu?

Jak wybrać najlepszy materiał? 

Donice ogrodowe muszą nie tylko ładnie się prezentować. Oprócz tego muszą być funkcjonalne. Warto wybierać doniczki, które są odporne na mróz, wilgoć czy promienie UV. 

Bardzo popularne są donice drewniane. Ładnie prezentuje się w nich większość roślin. Trzeba jednak pamiętać, że są to donice, o które trzeba dbać. Raz na kilka lat trzeba je oczyścić ze starej farby, zakonserwować i ponownie pomalować. Jest to dodatkowa praca, którą trzeba włożyć w utrzymanie donic w dobrym stanie. 

Warto jednak pamiętać, że donice drewniane można zmienić dzięki użyciu lakieru lub bejcy w innym odcieniu. Skorzystanie z lakierów ciemniejszych podkreśli słoje na drewnie. Jednocześnie drewno będzie wyglądało orientalnie. 

Donice drewniane będą idealne do ogrodu utrzymanego w klasycznym stylu. W nowoczesnym ogrodzie świetnie będą wyglądały donice betonowe. Surowe i proste świetnie komponują się zarówno z iglakami, jak i trawami ozdobnymi, które z roku na rok są coraz bardziej popularne. 

Bardzo często w ogrodach można spotkać doniczki z tworzywa sztucznego. Ich zaletą jest duża wytrzymałość na warunki atmosferyczne. Plastikowe donice do ogrodu nie boją się deszczu, mrozu ani słońca. 

Jak wybrać wielkość i kształt donicy? 

Wybierając doniczki do ogrodu, trzeba wziąć wiele aspektów pod uwagę. O ile kolor donicy nie ma znaczenia dla hodowanej roślin, tak już jej wielkość oraz kształt jak najbardziej. 

Na małe donice można sobie pozwolić, sadząc kwiaty jednoroczne. Mają oną niewielką bryłę korzeniową i nie potrzebują dużo ziemi. Dużej donicy będą potrzebowały rośliny wieloletnie. Ich bryła korzeniowa musi mieć miejsce, by się swobodnie rozrastać. Ważna jest również odpowiednia ilość ziemi. Nie tylko zapewnia ona odpowiednią wilgotność, ale również chroni korzenie przed przemarznięciem. 

Wybierając kształt donicy, warto zastanowić się, jakie rośliny będą w niej rosły. Trawy, juki czy wysokie kwiaty będą ładnie prezentowały się w donicach okrągłych i wysokich. Takie donice sprawdzą się również, gdy planujemy wykonać kompozycję, w której część roślin będzie rosła w górę, a część jest płożąca. 

Okrągłe i małe donice bardzo ładnie prezentują się gdy posadzimy w nich kwiaty kwitnące w różnych kolorach. Tulipany, żonkile czy narcyzy będą wyglądały zjawiskowo. 

Donice prostokątne pięknie prezentują się gdy posadzimy w nich wysokie rośliny, które najczęściej stanowią formę przepierzenia ograniczającego taras. Można wykorzystać wysokie trawy, tuje czy rośliny zimozielone. 

Donice w ogrodzie są eleganckim uzupełnieniem kompozycji. Mogą stać na tarasie, ale również pięknie wyglądają na schodach czy wzdłuż ścieżki prowadzącej do domu. Warto je również wykorzystać, by uatrakcyjnić zakątki, w których trudno jest posadzić krzewy czy kwiaty. Takim miejscem bardzo często jest rejon kosza na śmieci.