Środki chwastobójcze – zalety i wady stosowania herbicydów

Chwasty są jednym z największych wrogów każdego rolnika i ogrodnika. Nie tylko są one nieestetyczne i zajmują miejsce innym roślinom, ale też przeszkadzają im w rozwoju, zabierając większość wody i składników mineralnych z gleby. Z kolei wyrywanie każdego chwastu potrafi być naprawdę męczące i czasochłonne, zwłaszcza na wielkich polach, dlatego już od setek lat stosuje się różne metody hamowania rozwoju chwastów. Współcześnie najlepiej sprawdzają się powszechnie dostępne środki chwastobójcze, jednak nawet one nie są idealne. Jakie są zalety i wady stosowania herbicydów?

Pozytywne aspekty środków chwastobójczych

Herbicydy to przede wszystkim sposób na szybkie i skuteczne eliminowanie chwastów z terenu uprawnego. Opryskanie roślin to kwestia kilku lub kilkunastu minut, w zależności od wielkości ogrodu, czy pola. Co więcej, jest ono na tyle łatwe i niewymagające, że doskonale odciąża starszych, bądź schorowanych rolników i ogrodników. Nie można też zapomnieć o tym, że nowoczesne środki chwastobójcze pozwalają na pozbycie się niechcianych roślin już w najwcześniejszej fazie rozwoju, jednocześnie zatrzymując na długi czas wyrastanie nowych chwastów. Należy też wspomnieć o ponadprzeciętnej skuteczności herbicydów. Ich stosowanie zwykle pozwala na usunięcie z ogrodu wszystkich chwastów, niezależnie od ich rozmieszczenia i stanu.

Wady stosowania herbicydów

Niestety wiele osób nie bez powodu jest sceptycznie nastawionych do środków chwastobójczych. Herbicydy nierzadko uszkadzają też rośliny uprawne lub pozostawiają szkodliwe substancje w ich pędach. Nieodpowiednie stosowanie wiąże się też ze zniszczeniem gleby, a także uodpornieniem chwastów na środki chwastobójcze, co skutkuje ich większą ilością i szkodliwością. Warto też podkreślić, że nie wszystkie chwasty są podatne na dany środek chwastobójczy, dlatego zabijanie herbicydami jednych roślin może skutkować zwiększeniem ilości innych. Stosowanie oprysku wymaga też zachowania wszelkich środków bezpieczeństwa, ponieważ mogą one być szkodliwe również dla człowieka.