Monstera deliciosa – jak zadbać o tę roślinę?

monstera dziurawa w doniczce

Monstera deliciosa to popularna roślina doniczkowa, którą możemy znaleźć również w sklepach online (https://kwiatydonice.pl/monstery). To, co ją wyróżnia i podpija serca wielu miłośników roślinek, to duże, dziurawe liście. Co zrobić aby nasza monstera rosła zdrowo i pięknie?

Nawadnianie monstery

Monstera zwykle rośnie do imponujących rozmiarów, co może wprowadzać w błąd w zakresie podlewania rośliny. Monstery nie lubią, gdy ich podłoże jest zbyt wilgotne. W okresach wiosennym i letnim należy podlewać roślinę raz na tydzień. Do doniczki najlepiej wlać dużą ilość wody, a jej nadmiar odlać po godzinie. Natomiast w okresie jesienno- zimowym monstera powinna być podlewana nie częściej niż co 10 dni. Monstera nie lubi zbyt mokrego podłoża, jednak przepada za wilgotnym powietrzem. Jeśli w domu używamy nawilżacza powietrza, można go postawić w pobliżu rośliny.

W jakich miejscach trzymać monsterę?

Monstera należy do dość łatwych w utrzymaniu roślin, jednak osiąga duże rozmiary. Często nie mieści się ona na parapecie – i bardzo dobrze. Roślina zdecydowanie preferuje jasne miejsca, jednak nie nasłonecznione. Zbyt duża ilość słońca sprawi, że na liściach monstery pojawią się nieładne przebarwienia. Monstera lubi również miejsca, w których panuje półcień. Niektórzy mogą zauważyć, że listki ich monstery wyrastają całe – nie ma na nich dziur. Jest to skutkiem zbyt małej ilości światła, dlatego należy zadbać o to, aby monstera nie stała w zupełnym cieniu.

Co zrobić aby monstera rosła w górę?

Duże rośliny mają to do siebie, że wymagają specjalnej podpory, która pomoże się im utrzymać i rosnąć w górę. Podobnego wyposażenia wymaga monstera. Podpora powinna być nieco mniejszych rozmiarów od monstery. Roślina, dzięki odpowiedniemu wsparciu, będzie rosła do góry, a jej łodygi nie będą siłę zginać i łamać.