Jakich częstotliwości używa odstraszacz psów?

Psy słyną z doskonałego węchu, ale mają też dość czuły słuch. W porównaniu z człowiekiem zakres słuchu psa jest około dwa razy szerszy. Psy zazwyczaj potrafią wykryć dźwięki z zakresu 67-45 000 Hz, podczas gdy ludzie mogą wykryć dźwięki z zakresu 64-23 000. W górnych częstotliwościach zakresu słuchu psa dźwięki mogą powodować podrażnienie i jego dyskomfort. 

Odstraszacz – głośność plus dyskomfort 

Nie tylko częstotliwość powoduje, że dźwięk jest niewygodny dla psa. Dźwięk również musi osiągnąć określoną głośność. Przy wystarczających głośnościach częstotliwości powyżej 25 000 Hz stają się irytujące dla psów. Im głośniejsze i wyższe są te dźwięki, tym bardziej stają się niewygodne dla psa. Psy mogą skomleć i uciekać, jeśli zostaną skonfrontowane z wystarczająco głośnym dźwiękiem o wysokiej częstotliwości. Odstraszacz psów korzysta z częstotliwości 20-25 000 Hz. Zachęcam do przyjrzenia się bliżej parametrom urządzeń w ofercie tego sklepu.

Praktyczne zastosowanie wysokich częstotliwości 

Ludzie używają dźwięków o wysokiej częstotliwości, aby powstrzymać psy przed zbliżaniem się, odwrócić ich uwagę od niewłaściwego zachowania i przywoływać je. Działanie odstraszaczy psów polega na emitowaniu głośnego dźwięku o wysokiej częstotliwości, aby zdezorientować, przestraszyć i zirytować psa. Dźwięki te nie powodują trwałego uszkodzenia słuchu, a gdy pies znajdzie się poza zasięgiem, uspokoi się. W niektórych sytuacjach ważne jest, aby właściciel sygnalizował psu charakterystyczny dźwięk. Gwizdki dla psów mają bardzo wysoką częstotliwość, w niektórych przypadkach przekraczają 23 000 Hz i są niesłyszalne dla ludzkiego ucha. Dźwięki te przebijają się przez hałas otoczenia i są łatwiejsze do rozpoznania przez psy.