Buty na szpilkach – klasa, szyk i… wygoda!

Szpilki damskie to jeden z najbardziej klasycznych i kobiecych rodzajów obuwia. Istnieją kobiety, które noszą tylko tego rodzaju buty i świetnie się w nich czują. Na co zwrócić uwagę, by buty na szpilce nie tylko pięknie się prezentowały, ale także były wygodne i posłużyły długo?

Wygoda na szpilkach? Ależ tak!

szpilki damskie

By buty na szpilkach były wygodne, powinny być przede wszystkim dobrze wyprofilowane. Wygodne szpilki damskie powinny być tak skonstruowane, by środek ciężkości przypadał na właściwe miejsce, to znaczy nie obciążał zbytnio ani śródstopia, ani palców czy pięty. Przeciążenia w stopie spowodować mogą skurcze w łydkach, które po krótkim czasie uniemożliwią chodzenie.

Odpowiednio wyprofilowanej podeszwie towarzyszyć powinien stabilny obcas. Obcas, żeby był stabilny, wcale nie musi być gruby. Powinien jednak być wykonany z odpowiednio twardego materiału, tak by podczas chodzenia nie uginał się. Powinien również być odpowiednio umiejscowiony, tak by stopa miała odpowiednie podparcie bez wrażenia nadmiernego ciążenia w przód lub w tył.

W dobrze zaprojektowanych szpilkach ważne są  również dobrze zaprojektowane czubki butów. Buty na szpilkach zazwyczaj mają wąskie czubki,  nawet jednak tego rodzaju noski mogą być zaprojektowane lepiej lub gorzej. Jeżeli już podczas mierzenia czujemy, że coś jest nie w porządku, możemy mieć pewność, że buty nie będą wygodne. Warto więc poświęcić więcej czasu na to, by buty przymierzyć i właściwie dobrać.

W mierzonych butach należy zrobić kilka kroków i sprawdzić, czy paski i zapiętki odpowiednio przylegają. Za luźne nie będą odpowiednio trzymać stopy, za ciasne będą obcierać.

Jak dbać o buty na szpilkach?

Pierwszą zasadą dbałości o buty na szpilkach jest regularna wymiana fleczków przy obcasach. Zdarte fleczki są nie tylko nieestetyczne, ale także prowadzą do stopniowego zniszczenia dalszej części obcasa. Jeżeli obcas zostanie zniszczony,  trzeba będzie wymienić go w całości. Jest to jednak rozwiązanie droższe, ponadto nie zawsze jest to możliwe, dlatego zdecydowanie warto unikać takiej sytuacji i regularnie zanosić swoje buty do szewca.

Należy również zadbać o zewnętrzną warstwę butów. Warto się zaopatrzyć w odpowiednie preparaty, które pomogą utrzymać obuwie w dobrej kondycji. Najlepiej jest, gdy tego rodzaju produkt dostosowany jest dokładnie do rodzaju materiału, z którego wykonany jest but. Jeżeli jest to licowa skóra, należy użyć preparatu, który lekko ją natłuści, zapobiegając jej pękaniu. Przy skórze typu nubuk sprawdzi się preparat w sprayu zapobiegający osadzaniu się zabrudzeń.

Warto również starać się nie dopuszczać do przemoknięcia butów. Eleganckie szpilki w wyniku przemoknięcia mogą ulec zniszczeniu.